Gemlik Belediyesi Çatı GES Kuruldu

GEMLİK BELEDİYESİ ÇATI ÜSTÜ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ enerji üretmeye başladı. Tasarım aşamasında PVsyst programıyla simülasyonu yapılan sistem, teorinin pratiği dönüştüğü Gemlik için emsal teşkil eden bu sistem, 11 kW fotovoltaik panel kapasite ve 10 kW AC çıkış gücüne sahip. Tesiste 3 faz, 10 kW gücünde 1 adet string inverter kullanıldı. 44 adet 250 W gücünde polikristal fotovoltaik panel tesis edildi. Inverterda 2 adet MPPT devresi bulunmaktadır. MPPT 1 devresinde seri bağlı 22 adet fotovoltaik panel, MPPT 2 devresinde yine seri bağlı 22 adet fotovoltaik panel bağlanarak, toplamda 1 adet dize giriş yapıldı.

Santralde üretilecek enerji, mevcut bağlantı noktası Gemlik TM çıkışlı Gemlik ENH Şehir 1 Fiderinden beslenen TR-31 250 kVA gücündeki semt trafosunun AG şebekesinden bağlanarak ve şebekeye senkronize olacak şekilde bir Güneş Enerji santrali kuruldu. GEMLİK BELEDİYESİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ projesi toplam 11 kW kurulu gücünde tesis edilecek ve Güneş’ten elden edilen ışık, fotovoltaik paneller aracılığıyla doğru akıma (DC), inverter tarafından da alternatif akıma (AC) çevrilerek, nominal gerilimi 0,4 kV seviyesinde çıkış elde edilecektir.

Yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi CO2 salınımın atmosfere atılmasını önlediğinden, tesis edilen GEMLİK BELEDİYESİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ sayesinde yeşil ve çevreci enerji üretimi ile Gemlik ilçemize daha temiz bir doğa kazandırmada katkıda bulunacak ve bundan sonraki projelere emsal teşkil edecektir.